Fundacja Wyższy smak
Fundacja Wyższy smak
Załóż konto Zaloguj się
Przekaż darowiznę

Przeznaczenie

Przeznaczenie jest nieuchronną przyszłością – cyklem wydarzeń w życiu, które przyjdzie nam doświadczyć. Wynika z pragnień oraz wyborów, których dokonaliśmy w poprzednich wcieleniach i związane jest z ideą transmigracji nieśmiertelnej duszy. Wiąże się z ideą karmy, prawem działania, w której każdy czyn jest przyczyną proporcjonalnej do niego reakcji.

Z definicji istnieje tylko jedno przeznaczenie (przyszłość) i nie może być ono zmienione. I choć przeznaczenie odnosi się do działania duszy w królestwie materii, istnieje ono również w życiu duchowym.

Jedyną różnicą pomiędzy duchowym, a materialnym przeznaczeniem jest to, że za przeznaczenie materialne jesteśmy odpowiedzialni my – dusze w świecie materii – zaś za przeznaczenie duchowe – Dusza Najwyższa. Gdy nasze pragnienia krążą wokół przyjemności oferowanych przez materialny świat, wynikające z tego wybory tworzą karmę. Natomiast gdy naszym działaniem staramy się sprawić przyjemność Duszy Najwyższej, gdy pragniemy Jej szczęścia, stopniowo wchodzimy pod wpływ energii duchowej. Takie działanie nazywa się akarmą.

Karma

Życie w tym świecie daje nam praktycznie nieograniczoną ilość materialnych doznań. Wyboru danej przyjemności dokonujemy po prostu jej pragnąc. To pragnienie tworzy przeznaczenie, nasze kolejne życie, w którym doświadczymy tego, czego sobie życzymy.

Gdy pragniemy szczęścia płynącego ze służenia innym, gdy chcemy wspierać, chronić, opiekować się i dawać, tworzymy tak zwaną dobrą karmę. Natomiast gdy pragniemy przyjemności, które przyczyniają się do cierpienia innych, tworzymy złą karmę.

Prawo karmy jasno oświadcza, że gdy cieszymy się kosztem innych, jest wyłącznie kwestią czasu gdy to samo bolesne doświadczenie, które zadaliśmy w wyniku naszego egoistycznego, pozbawionego empatii wyboru, wróci do nas. Może się to wydarzyć w obecnym życiu, może się to wydarzyć dopiero w życiu następnym. To nie ma znaczenia. Żadna dusza w materialnym świecie nie może uciec przed konsekwencjami swoich czynów.

I to właśnie konsekwencje naszych wyborów, zarówno tych złych jak i dobrych, określają jak bardzo spełnią się nasze pragnienia i jak będzie wyglądało nasze przeznaczenie. Jeśli w ciągu życia postępowaliśmy prawie, poświęcając się dla innych, wspieraliśmy napotkane w życiu osoby i pomagaliśmy im, w kolejnym życiu nasze pragnienia spełnią się tak, jak sobie tego życzymy. Natomiast gdy postępowaliśmy niegodziwie, myśląc wyłącznie o sobie wykorzystując przy tym innych, w kolejnym życiu doznamy wyłącznie frustracji i nasze pragnienia nie spełnią się.

I choć bycie prawym zdaje się być idealnym przepisem na szczęśliwe życie w świecie materii, iluzja tego miejsca sprawia, że utrzymanie się na takiej wzniosłej pozycji przez długi czas nie jest możliwe. Dobra karma obdarzając spełnieniem pragnień daje nam piękno, bogactwo, wykształcenie, dobre narodziny, siłę i sławę. Niestety wszystkie te rzeczy nieuchronnie prowadzą do arogancji, rozwiązłości i egoizmu, które zabijają w nas pokorę, wyrzeczenie i poświęcenie. Degradacja wzniosłych cech prowadzi do wyborów, które tworzą złą karmę, i przez które upadamy z pozycji materialnego szczęścia do pozycji niedoli.

Tak miotani pomiędzy przyjemnością a cierpieniem jeśmy zmuszeni aby doświadczać konsekwencji własnych czynów coraz bardziej zapominając kim tak naprawdę jesteśmy.

Akarma

Aby odzyskać duchową świadomość i wydostać się z błędnego koła przyjemności, cierpienia, narodzin i śmierć, musimy w pierwszej kolejności poznać wiedzę o duszy oraz zrozumieć w jaki sposób działa ona w świecie materii.

Aby to osiągnąć, sama teoretyczna wiedza jest niewystarczająca. Niezbędna jest tu duchowa praktyka (yoga). Dzięki niej stajemy się świadomi własnej transcendentalnej natury. Tak zdobywamy wiedzę, która płynąc z serca pokazuje nam, że jesteśmy jaźnią, która ożywia ciało i przenika je swoją świadomością. Przebywając w nim jesteśmy jedynie obserwatorem, pasażerem, który doświadcza doznań płynących z otaczającego świata za pomocą zmysłów tego ciała oraz jego emocji i myśli.

Widzimy, że życie w świecie materii jest niczym spektakl, w którym wcielamy się w rolę głównego bohatera. Przeznaczenie sadza nas na tronie serca u boku Duszy Najwyższej i pozwala doświadczać historii, którą stworzyliśmy pragnieniami. I choć przez cały czas trwania spektaklu jesteśmy tylko widzem, najpotężniejsza energia w świecie materii zwana ahankar, wprowadza nas w stan pełnego pogrążenia się w przedstawianą historię. Utożsamiamy się z bohaterem całkowicie zapominając o tym, kim tak naprawdę jesteśmy i czym jest ten świat.

Ten stan jest niczym marzenie senne, w którym zapominamy o tym, że śpimy leżąc w bezruchu. I choć w czasie snu świat, który doświadczamy zdaje się być realny, znika on wraz z przebudzeniem okazując się niczym więcej jak iluzją.

Pomimo całkowitego zapomnienia nie zostaje nam jednak odebrana wolna wola i możliwość wyboru.

Możemy skierować świadomość na spektakl materialnego życia, który przygotowało nam przeznaczenie i pogrążyć się w nim bez granic. W konsekwencji będziemy doświadczać narodzin i śmierci głównego bohatera tej historii, usiłując nieustannie spełniać pragnienia i przeżywać jego doznania. Ahankar obdarzy nas przeświadczeniem, że to my jesteśmy tą postacią. Że jej wszelkie czyny i wybory (w szczególności te wzniosłe) są naszym dziełem.

Gdy nasza postać będzie posiadała wspaniałe cechy i bogactwa, będziemy dumni ze „swych" osiągnięć, kompletnie przekonani, że wszystko to osiągnęliśmy dzięki „własnym" szczególnym kwalifikacjom i pracy. Z kolei, gdy bohater jest postacią tragiczną, jego niedola staje się przyczyną „naszego" bólu i frustracji. Będziemy rozpaczać i przeżywać jego cierpienie pragnąc aby „nasze" życie odmieniło się aby móc znów doświadczać przyjemności i szczęścia.

Możemy również skierować świadomość do wewnątrz, ku Duszy Najwyższej i naszej prawdziwej, duchowej naturze. W ten sposób zamiast kolejny raz stawać się bohaterem, który doświadcza szczęścia płynącego z niezliczonych przyjemności jakie oferuje świat materii, zapragniemy czystej transcendentalnej miłości płynącej z oddania i służby dla Duszy Najwyższej.

Jedynie taki wybór posiada móc wyzwolenia z iluzji materii i zakończenia naszej wędrówki w świecie narodzin i śmierci. Wybór ten budzi ze snu, który śniliśmy od niepamiętnego czasu i daje szansę aby stać się sobą – transcendentalną duszą o wiecznym, pełnym szczęścia i wiedzy ciele. Pozwala wrócić do pierwotnego stanu, w którym nieustannie doświadczamy zawsze świeżej i nie mającej końca miłości pomiędzy duszą, a Panem jej Serca – Duszą Najwyższą w transcendentalnym, wiecznym świecie.

Grafika loga Fundacji Wyższy smak

Fundacja Wyższy smak

Mokra 2, 97-510 Ręczno
NIP: 771-28-95-511
KRS: 0000704695
 
+48 42 230 01 87

 

SKLEP wyzszy-smak.org.pl

Grafika loga Dotpay

Grafika loga Visa

Copyright © 2020 wyzszy-smak.org.pl Powered by: vedicsystem
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.