Fundacja Wyższy smak
Fundacja Wyższy smak
Załóż konto Zaloguj się
Przekaż darowiznę

Zdrowy styl życia

Holistyczne podejście do zdrowia ukazuje człowieka jako połączenie ciała, umysłu i jaźni. Zachowanie równowagi i harmonii pomiędzy tymi trzema elementami pozwala zapobiegać chorobom oraz obdarza długowiecznością i żywotnością.

Zdrowy styl życia to taki, który bazuje na wiedzy jak się odżywiać, jak dbać o ciało i umysł, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności i co najważniejsze – jak pielęgnować jaźń. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie żyć w harmonii z otoczeniem, z naturą i samym sobą.

Typy psychofizyczne i dieta

Każdy z nas obdarzony jest szczególnym typem psychofizycznym, który określa wrodzone skłonności, temperament, metabolizm, poziom energii, sposób zdobywania wiedzy oraz wiele innych aspektów ciała, umysłu i dominujących w naszym życiu emocji. Typy te wynikają ze szczególnego połączenia pięciu żywiołów, podstawowych elementów, z których zbudowany jest postrzegalny wszechświat.

Połączenie żywiołu ognia i wody tworzy substancję, która posiada cechy gorąca, wilgoci, płynności, ostrości oraz cierpkości; połączenie żywiołu wody i ziemi posiada cechy ciężkości, zimna, delikatności, miękkości oraz powolności; zaś połączenie żywiołu powietrza i przestrzeni: suchości, zimna, lekkości, ruchu oraz znikomości w swych rozmiarach.

Te trzy podstawowe substacje przejawiające się w ciele w różnych proporcjach, tworzą konstytucje cielesną - nazywaną inaczej typem psychofizycznym. Stan w którym proporcje te pozostają w równowadze charakteryzuje się zdrowiem, żywotnością, entuzjazmem i zadowoleniem. Gdy równowaga ta zostaje zaburzona, pojawiają się choroby, ospałość oraz takie stany emocjonalne jak np. melancholia czy podirytowanie.

Jednym z najważniejszych czynników, który odpowiada za stan harmonii naszego ciała jest dieta. Gdy odżywiamy się w sposób nienaturalny dla naszego typu psychofizycznego, prowadzi to do zaburzeń w procesie trawienia. W rezultacie pokarm, który spożywamy zamiast dostarczać składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zaczyna tworzyć toksyny, które odkładając się w różnych organach ciała ostatecznie prowadzą do jego choroby.

Założenie, że dana dieta jest zdrowa i odpowiednia dla wszystkich, jest błędne. To, co dla jednych jest lekarstwem, dla innych może okazać się trucizną. Oczywiście istnieją pewne ogólne założenia mówiące o źródłach pochodzenia pokarmu (naturalną i najzdrowszą dietą dla człowieka jest dieta wegetariańska oparta na produktach mlecznych, ziarnach, warzywach i owocach), sposobach jego przygotowania (miejsce oraz stan psychiczny kucharza niezmiernie wpływa na wartość potrawy) i spożywania (najlepiej jeść dania zaraz po ich przygotowaniu w spokojnej i przyjaznej atmosferze). Jednak już rodzaje produktów, z których przygotowuje się potrawy oraz czas spożywania posiłku i odstępy pomiędzy nimi jest już czymś bardzo indywidualnym i powinno być dopasowane do szczególnej konstytucji cielesnej.

Aktywność fizyczna i odpoczynek

Obok diety, kolejnym elementem zdrowego stylu życia jest ruch i ćwiczenia fizyczne. Ćwiczenia te powinny być wykonywane z umiarem i intensywnością dopasowaną do predyspozycji, możliwości oraz wieku. Podobnie jak w przypadku diety, nie powinno się generalizować aktywności ruchowych zakładając, że dany jej rodzaj jest dobry dla każdego. Intensywna praca z ciałem może u jednych zwiększyć siłę, żywotność, entuzjazm i radość – dla innych jednak może stać się przyczyną kontuzji, osłabienia i chorób.

Regularne ćwiczenia ruchowe prowadzą do poprawy stanu fizycznego, ale również redukują stres i poprawiają samopoczucie. Wysiłek fizyczny jest najlepszą formą odpoczynku dla psychiki.

Ważnym elementem zdrowego stylu życia jest również odpowiednia ilość snu, podczas którego organizm regeneruje się, a mózg odpoczywa. Najkorzystniej jest kłaść się wcześnie i wcześnie wstawać. Nie powinno się równineż spożywać dużego posiłku później niż dwie godziny przed snem.

Sen na prawym boku sprzyja relaksowi, a na lewym pobudza trawienie. Sypianie na plecach sprawia, że oba nozdrza mogą funkcjonować wspólnie, co utrudnia integrację ciała, umysłu i jaźni oraz może się pośrednio przyczynić do choroby, gdyż ułatwia odpływ energii z ciała. Spanie na brzuchu uniemożliwia głębokie, zdrowe oddychanie. Pozycja, w której czubek głowy skierowany jest na wschód, a stopy na zachód, sprawia, że łatwiej jest zapaść w sen medytacyjny. Sen z głową skierowaną na południe sprawia, że energia napływa do ciała, co wywiera korzystny wpływ na zdrowie. Sen z głową skierowaną na zachód rodzi niespokojne sny.

Praktyka duchowa

Aby móc praktykować życie duchowe w pierwszej kolejności powinniśmy zrozumieć czym właściwie jest sama duchowość. Często porównuje się ją do wzbogacania życia, kontemplowania przyrody i sztuki, celebrowanie posiłków, czy poświęcania czasu na hobby. Choć rzeczy te wnoszą nas ponad przyziemny i konsumpcyjny sposób życia, odnoszą się jedynie do umysłu i inteligencji, które w swej naturze duchowe nie są.

Duchowość zaczyna się w momencie, w którym zaczynamy zadawać sobie pytania: kim jesteśmy, jaki jest ostateczny cel życia i w jaki sposób możemy go osiągnąć. Zrozumienie siebie jako jaźni – duchowej istoty, różnej w swej naturze od ciała, umysłu i inteligencji – jest pierwszym etapem samopoznania i zarazem początkiem prawdziwego życia duchowego. Praktyka oparta na tym zrozumieniu jest praktyką duchową.

Istnieje wiele metod praktyki duchowej odpowiednich do naszych predyspozycji, natury, poziomu duchowego zrozumienia oraz kultury, z której się wywodzimy.

Osoby realizujące się poprzez działanie i pracę zawodową mogą praktykować życie duchowe wyrzekając się jej rezultatów. Jeśli wykonujemy pracę w takim nastroju, działając nie dla zysku finansowego, czy prestiżu bycia hojnym, wielkodusznym i wspaniałomyślnym, ale z obowiązku i w duchu służenia innym, praktyka ta bardzo szybko oczyszcza nas z błędnych koncepcji odnośnie tego kim jesteśmy i obdarza duchowym zrozumieniem.

Dla osób skłaniających się ku filozoficznym dociekaniom, praktyką będą studia nad bogatą literaturą duchową oraz nieustanne rozróżnianie pomiędzy tym, co jest materialne a tym, co jest duchowe. Mentalny wysiłek zrozumienia bogatej filozofii duchowej oraz własnego duchowego jestestwa oczyszcza świadomość dając doświadczenie jaźni oraz wszechprzenikającego materię ducha.

Ci, którzy przyciągani są do mistycznego aspektu duchowości, mogą rozwijać się praktykując medytację. Medytacja to skupienie świadomości na jednym punkcie i utrzymanie jej na nim do momentu osiągnięcia transu. Obiektem medytacji może być obraz mentalny, mantra lub fizyczny obiekt jakim jest np. Bóstwo. Choć praktyka medytacji jest niezmiernie trudna w naszych czasach, właściwe wykonywanie jej obdarza nie tylko zrozumieniem własnej jaźni, ale i doświadczeniem Pana serca, Duszy Najwyższej, który przebywa wewnątrz nas, i który towarzyszy nam nieustannie w wędrówce po materialnym świecie.

Ostatnią, najprostszą i zarazem przynoszącą najszybsze efekty metodą praktyki duchowej jest oddanie Bogu. Praktyka oddania powinna zawierać w sobie aspekt logiki, filozofii oraz wiary. Bez obecności tych elementów, praktyka ta stanie się jedynie sentymentem lub fanatyzmem, które nie tylko zahamują nasz rozwój ale doprowadzą do niepokoju wokół nas. Oddanie to działanie w zrozumieniu, że każdy z nas jest duszą, której celem jest służenie w nastroju miłości Bogu – Duszy Najwyższej oraz wszystkim istotom, które są naszymi braćmi, a Jego dziećmi. Ścieżka oddania zawiera w sobie wcześniej wymienione praktyki duchowe: działanie wolne od pragnienia rezultatów, filozoficzne studia oraz medytację. Jednocześnie jest od nich różna ponieważ pozwala działać od samego początku na duchowym, naturalnym dla duszy poziomie. Praktyka oddania jest najszybszym sposobem na doświadczenie szczęścia płynącego z jaźni, pozwala bardzo łatwo odnaleźć spełnienie i równowagę w życiu.

Grafika loga Fundacji Wyższy smak

Fundacja Wyższy smak

Mokra 2, 97-510 Ręczno
NIP: 771-28-95-511
KRS: 0000704695
 
+48 42 230 01 87

 

SKLEP wyzszy-smak.org.pl

Grafika loga Dotpay

Grafika loga Visa

Copyright © 2022 wyzszy-smak.org.pl Powered by: vedicsystem.com | Custom Web Apps
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.